ALA sveiciens svētkos

04. maijs, 2020

Daudzi no mums atceras laiku, kad par Latvijas neatkarību kā realitāti sāka runāt abās okeāna pusēs. Amerikas latvieši, kas visus okupācijas gadus bija cīnījušies par neatkarīgās Latvijas ideāliem trimdā, bija gatavi palīdzēt un atbalstīt Latvijas Tautas fronti un trešās Atmodas cīnītājus. Lai gan daudziem trimdā aizdzītajiem bija grūti noticēt, ka dzimtenes neatkarības atgūšana iespējama tuvākā nākotnē, tieši cilvēki no Latvijas, kas astoņdesmito gadu beigās viesojās Amerikā, radīja par to vislielāko pārliecību. “Ārzemju tautieši bija tie, kas organizēja mūsu vizītes pie lielvalstu politiķiem, palīdzēja atvērt tādas durvis, kuras mums neatvērtos nekad. Nemaz nerunājot par to, ka viņu mājās tikām sirsnīgi uzņemti un pabaroti,” atzina viens no Latvijas Tautas frontes dibinātājiem Dainis Īvāns. 

1990. gada 4. maijā tika pieņemta Latvijas Neatkarības deklarācija, kurā pasludināja 1918. gada 18. novembrī proklamētās Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Ilgi lolotais sapnis par brīvību sāka piepildīties, un Amerikas latvieši varēja būt lepni, ka viņu pūles uzturēt neatkarības ideju svešumā, nebija veltas.

Amerikas Latviešu apvienība sveic jūs visus, atceroties dienu, kad visi kopā uzsākām ceļu uz Latvijas neatkarības atjaunošanu! Mēs ticam, ka grūtības, ar ko sastopamies šobrīd, tikai stiprinās mūsu kopības un piederības sajūtu Latvijai. 

(Foto: Latvijas Valsts kanceleja)