Skolotāja sapnis pirmsstundas vakarā

22. maijs, 2024

Jau vairāk nekā divus ar pusi gadus interneta ārēs atrodams diasporas skolotāja sapnis vakarā, kad jāgatavojas nākamās dienas latviešu valodas, literatūras, folkloras, kultūras, ģeogrāfijas vai vēstures stundai latviešu skolā! Tas ir diasporas skolām nepieciešamu mācību materiālu elektronisks katalogs ar meklēšanas iespējām, kas brīvi pieejams jebkuram interesentam vietnē https://sietins.lv/

Sietiņš ievērojami atvieglo nepieciešamo mācību materiālu atrašanu, jo lapā tos iespējams atlasīt pēc tematiem, mācību sfērām, valodas prasmēm, vecuma grupām un daudziem citiem kritērijiem, un to atrašanu neietekmē lietotāja IP adrese. Tas ir kā interneta veikalā, kad nepieciešams nopirkt 40. izmēra zaļas bikses līdz celim: atliek tikai salikt nepieciešamos ķeksīšus visās kategorijās – pie izmēriem, pie fasona, pie krāsas un, iespējams, norādot cenas intervālu. Sietiņā ir ļoti līdzīgi: vajag tikai atzīmēt mācību jomu (piemēram, darbības vārda pagātnes formas), vecuma grupu (piemēram, 9-10 gadi) un valodas līmeni (piemēram, A2). Tad vēl var pievienot konkrētu valodas prasmes izvēli, piemēram, runāšanu, arī materiāla veida izvēli – atzīmējot tikai darba lapas, un tematu, piemēram, par brīvā laika pavadīšanu. Un Sietiņš parādīs vienību sarakstu, kurā ievēroti visi atlases nosacījumi. Atliek tikai pārskatīt piedāvātās vienības ar saitēm un izvēlēties, uz kuru no norādītajām materiālu saitēm doties, lai varētu izpētīt to sīkāk un izmantot.

Projekta ideja pastāvējusi jau kādus desmit gadus, jo skolotāji vienmēr lūguši, lai rastos kāds brīnumains palīgs, kurā ar dažu klikšķu palīdzību atrast visus nepieciešamo stundas vadīšanai. Un tagad, pateicoties Pasaules Brīvo latviešu apvienības Izglītības padomes darba grupai, vairākiem profesionāliem skolotājiem ar gadiem ilgu pieredzi diasporas skolu darbā un dažām Latvijas IT firmām, kā arī Sabiedrības integrācijas fonda, Latviešu valodas aģentūras un PBLA finansiālajam atbalstam, ir resurss, kurā pašlaik jau ir vairāk nekā 18 500 vienību – norāžu uz latviešu valodas un citu mācību priekšmetu apguves materiāliem tiešsaistē. Interesanti, ka populārākās mācību jomas, par kurām tiek meklēta informācija, ir latviešu valoda un literatūra.

Par Sietiņa popularitāti liecina tas, ka kopš izveides brīža 2021. gadā līdz 2024. gada maijam vietnei ir vairāk nekā 43 000 unikālu lietotāju. 2024. gada aprīlī pēc sākotnējas lapas apskates, kas bija 9480 gadījumi, Sietiņā cilvēki turpināja meklēt informāciju 6195 gadījumos. Pašlaik katru mēnesi lapai ir aptuveni 4000 lietotāju, no kuriem 25 % lietotāju Sietiņu izmanto regulāri – katru nedēļu/mēnesi. Tātad Sietiņu vidēji lieto aptuveni viens tūkstotis cilvēku nedēļā. Palīdzību Sietiņā meklē skolotāji, vecāki un citi interesanti no Latvijas, ASV, Ķīnas, Vācijas, Apvienotās karalistes, Zviedrijas, Francijas, Japānas, Indonēzijas, Dienvidāfrikas un arī citām valstīm.

Mūsdienu pasaulē mājaslapa vien varētu šķist par lēnu informācijas ieguvei, bet Sietiņš seko lietotāju vajadzībām un tāpēc ātrākai informācijas apritei un paziņojumiem par jaunumiem un uzlabojumiem lapā izveidoti Sietiņa konti sociālajos tīklos: Facebook Sietiņš un Instagram Sietiņš. Tajos aptuveni reizi mēnesī tiek ievietoti padomi par Sietiņa ērtāku lietošanu vai informācija par lapas jaunumiem. Protams, ka ir daudz vietņu, kurās skolotāji var meklēt iedvesmu un palīdzību, tomēr Sietiņš to vidū izceļas ar vairākām stiprajām pusēm: visas tajā esošās norādes ved uz kvalitatīviem, valodas un citu priekšmetu apguves standartiem atbilstošiem, diasporas  skolotāju novērtētiem materiāliem, kas pieejami par velti un tūliņ!