Skolēni, skolotāji, vecāki – lasa grāmatas!

21. jūnijs, 2023

Amerikas latviešu apvienības Izglītības nozares rīkotās Rumaka grāmatu lasīšanas sacensības 2023. gadā ritēja no Draudzīgā aicinājuma dienas līdz 1. aprīlim.  Skolas gadam beidzoties, dalībnieki ir savus rezultātus uzzinājuši un balvas saņēmuši.

Kopš pandēmijas sākuma Rumaka sacensības ir pārvērsušas uzsvaru no lasīto grāmatu skaita uz lasīšanu un lasīšanas prieku plašākā nozīmē. Daudzās lasīšanas nodarībās skaita lasītās lapaspuses vai grāmatas, raksta atstāstījumus, toties, pēdējos gados Rumaka sacensībās uzsvars ir uz grāmatu lasīšanu kā nodarbību, ko bērni un pieaugušie var darīt dažādos apstākļos, ar un bez skolotāju palīdzības.

Janvāra mēnesī lasītāji saņēma uzdevumu tabulu, kur uzdotas lasīšanai vietas, veidi, tēmas.  Skolēnu uzdevums ir izvēlēties lasīšanas nodarbību, to izpildīt un atzīmēt tabulā.  Skolēni varētu, piemēram, lasīt pie kamīna, vai papes kastē, vai sēžot pie veļas mazgātāja.  Lasītāji varēja izvēlēties saģērbties peldkostīmā un lasīt ar saulesbrillēm, vai lasīt dzerot kakao.  Cita nodarbību grupa ritēja ap ziemas tēmu, kur bija jāatrod zināms skaits tautas dziesmu vai pasaku par ziemu.  No piedāvātām 30 nodarbībām bija jāizpilda vismaz 16, lai skaitītos sacensībās piedalījies.  Dalībniekiem bija jāiesniedz fotografija no sevis lasot un veicot kādu nodarbību.

Katrs dalībnieks no Izglītības nozares saņēma atzinības rakstu.  Klases, kurās vairums skolēnu piedalījās sacensībās, saņēma $50 balvu, ko izmantot veicinot lasīšanu.  Daudzās skolās tas nozīmēja klasei rīkot svinības!

Izglītības nozare priecājās paziņot dažus nozīmīgus datus par šī gada sacensībām:

 • Visi:
  Bostonas skola rīkoja nodarbības visai skolai, klasēm beigās uzstājoties ar prezentācijām.
 • Vismaz viena ar 100% līdzdalību:
  Skolas, no kurām vismaz viena klase piedalījās 100% sastāvā – Mineapoles-St. Paula, Sandiego, Ziemeļkalifornijas, Losandželosas, Čikāgas, Ņudžersijas un Vašingtonas DC skolas.
 • 7 pieaugušie:
  No Losandželosas skolas piedalījās visvairāk pieaugušo lasītāju.
 • 6 vai vairāk klases:
  No trim skolām sacensībās piedalījās sešas vai vairāk klases — Vašingtonas DC draudzes skola, Krišjāņa Barona latviešu skola Čikāgā un Ņudžersijas skola.
 • 45 lasītāji:
  Visvairāk dalībnieku – 45 – bija no Ņudžersijas skolas.
 • Visfotografētākā nodarbība:
  Lasītājs pie veļas mazgātāja vai sēžot kastē.
 • 165 dalībnieki:
  Rumaka sacensību rekorda lasītāju skaits!

Apsveicu dalībniekus, viņu vecākus, skolotājas un pārzines par izrādīto lasītprieku un līdzdalību sacensībās!

Elisa Freimane
ALA Izglītības nozares vadītāja