Projektā “Lasi, dziedi, mācies!” izveidotas jaunas tautasdziesmu animētās versijas un karaoke

18. decembris, 2020

Turpinot agrāk sākto projektu Lasi, dziedi, mācies!, biedrība Raita valoda sadarbībā ar Amerikas latviešu apvienību un ALA Kultūras fonda atbalstu piedāvā latviešu bērniem un visiem interesentiem divas jaunas latviešu tautasdziesmu animācijas filmiņas. Uz gada nogales svētkiem pieejama viszināmākā latviešu šūpuļdziesma Aijā, žūžū, kas iekļauta visas pasaules šūpuļdziesmu kompaktdisku izlasē un dziesmu grāmatā, un jautrā, dziedātāju iemīļotā Kumeliņi, kumeliņi.

Vienlaikus ar Latvijas Ārlietu ministrijas atbalstu tapušas arī vēl sešu dziesmu karaoke versijas. Šoreiz to pamatā ir vairākas Tarkšķi ganos albumā esošās dziesmas, kurās klausītājiem un līdzdziedātājiem būs iespēja iepazīties gan ar rubeņa rubināšanu, gan meža dzīvnieku veiktajiem lauksaimniecības darbiem. Tekstus caurstrāvo labsirdīgs humors, kad varonis apjož Bausku kā jostu, iebāž Jelgavu azotē un brauc uz Rīgu, iejūdzis zirga vietā gaili.

Filmiņas un karaoke faili pieejami Amerikas Latviešu apvienības Youtube konta sarakstā līdzās jau esošajām projekta dziesmām:

Lasi! Dziedi! Mācies!

Animētās filmas veidojuši Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolas skolēni kopā ar savām skolotājām. Bērni filmas veidošanas procesā apguvuši jaunas mākslinieciskās un tehniskās iemaņas, kā arī iedziļinājušies tautasdziesmu notikumos un iejutušies tēlos,  niansētāk iepazīstot latviešu folkloru. Dziesmu teksti un valodas un folkloras jēdzienu skaidrojumi atrodami katra Youtube ievietotā faila komentāros.

Projekta pamatā ir ideja – papildināt latviešu valodas un kultūras klātbūtni Youtube, piedāvājot kvalitatīvi iedziedātu tautasdziesmu karaoke un animētās versijas, kas ļauj skatītājam labāk izprast dziesmu notikumus. Animācijas filmu vienkāršība un vieglā uztveramība sniedz iespēju iemācīties tautasdziesmas un izprast tajās notiekošo interesentiem ar atšķirīgu līmeņu latviešu valodas prasmēm – no dzimtās valodas runātāja līdz valodas pamatiemaņas apguvušajiem. Projekta materiālus var izmantot kā uzdevumus un interaktīvu mācību paužu papildinājumus nodarbībās bērniem. Tāpat tos iespējams izmantot arī pieaugušajiem, kas interesējas par latvisko mantojumu un kultūru vai apgūst latviešu valodu kā mantoto vai otro ģimenes valodu.

 Lasi, dziedi, mācies!

Raita valoda