Būt modriem, aizstāvot Baltijas intereses!

15. marts, 2021

Baltijas aizstāvības nedēļā veicina Baltijas drošību un ASV baltiešu sadarbību

Dzintars Dzilna, Madalēna Miniate

No 8. līdz 12. martam baltieši no visas Amerikas tiešsaistē satikās ar ASV Kongresa deputātu pārstāvjiem, lai informētu un vēlreiz uzsvērtu, cik svarīga ir ASV loma Baltijas interešu aizsardzības stiprināšanā.

„Baltijas aizstāvības nedēļa”, kā tika nodēvēts šis pasākums, piedalījās vairāk nekā 40 dalībnieku, virtuāli apmeklējot 14 deputātu birojus. Pasākums bija līdzīgs citiem pasākumiem, kas notiek jau četrus gadus un kuru laikā ASV baltiešiem ir iespēja satikties ar saviem ievēlētiem pārstāvjiem uz vietas Vašingtonā. Šogad, pandēmijas apstākļos, visas vizītes notika, pielietojot video konferenču tehnoloģiju.

Tikšanās laikā tika uzsvērti vairāki Baltijas valstu drošībai svarīgi likumprojekti un ģeopolitiski jautājumi. Dalībnieki informēja pārstāvjus par nepieciešamību turpināt stipru ASV atbalstu NATO kolektīvajā drošības sistēmā, kā arī par atbalstu Baltijas Drošības iniciatīvai (Baltic Security Initiative, BSI) un Eiropas Atturēšanas iniciatīvai (EDIEuropean Deterrence Initiative). BSI turpinātu finansējumu Baltijas aizsardzībai ilgtermiņā, sākot ar 168 miljoniem dolāru, ko ASV valdība Baltijas sabiedrotajiem piešķīra šī gada darbībai. Sarunās uzsvērta tika arī enerģētikas drošība Eiropā, tai skaitā, izdarīt spiedienu uz ASV prezidentu Baidenu, lai panāktu gāzes vada Nord Stream 2 (NS2) celtniecības apturēšanu. Sarunās notika arī informācijas apmaiņa par Trīs jūru iniciatīvu, kas Centrālās un Austrumeiropas valstīm dos nodrošināt ilgtspējīgu un praktisku projektu attīstību transporta, enerģētikas un digitālās komunikācijas jomās, kā arī dos tām lielāku aizsardzību no Krievijas un Ķīnas ietekmes.

Baltieši arī mudināja ASV likumdevējus paust atbalstu Baltkrievijas demokrātiskai kustībai, kā arī likumprojektiem par Globālo Magņitska likumu un Krimas aneksijas neatzīšanu.

Tikšanās piedalījās galvenokārt ASV likumdevēju biroju darbinieki un palīgi, bet trīs vizītēs bija iespēja tiešsaistē satikties arī ar pašiem ASV Kongresa deputātiem: Pārstāvju palātas locekli, Rep. Donu Beikonu (Don Bacon) no Nebraskas, senatoru Čaku Grasliju (Chuck Grassley) no Aijovas un senatoru Ričardu Durbinu (Richard Durbin) no Ilinojas. Visi trīs ir līdzpriekšsēdētāji Baltijas valstu atbalsta grupās ASV Senātā (Senate Baltic Freedom Caucus) un Pārstāvju palātā (House Baltic Caucus).

Saruna ar Rep. Beikonu ilga veselu stundu. Tās uzmanības centrā bija Baltijas militārās drošības jautājumi. Bija vērtīgi dzirdēt, ka Beikons saprot Baltijas militāro stāvokli. Viņš apliecināja stingru atbalstu Baltijas valstu neatkarībai un ASV gatavībai to aizsargāt. Beikons izteica bažas par to, ka ASV karaspēks savās armijas bāzēs Eiropā izmanto Krievijas naftas produktus. Viņš izteica atbalstu pastāvīga ASV bruņoto spēku klātbūtnei Baltijas valstīs, bet tas būtu jāsaskaņo ar NATO virspavēlniecību.

Deputāts Beikons šogad pārņēma līdzpriekšsēdētāja vietu no ilggadējā un baltiešiem labvēlīgā Pārstāvju palātas locekļa, Rep. Džona Šimkus (John Shimkus), kurš nekandidēja pēdējās vēlēšanās. Kaut gan Dons Beikons tika ievēlēts ar minimālu balsu pārsvaru, viņš ir darbīgs un ietekmīgs Kongresa loceklis. Tiešsaistes vizītē piedalījās vairāki ASV latviešu, lietuviešu un igauņu pārstāvji, arī ALA priekšsēdis Pēteris Blumbergs.

Tiešsaistes vizītē ar Aijovas štata senatoru Čaku satikās vairāki latvieši, tai skaitā ilggadējais  sabiedriskais darbinieks Imants Kalniņš un viņa meita Ilze, Jānis Kursītis un vairāki Peldu ģimenes locekļi. Tikšanās dalībnieki bija patīkami pārsteigti, kad sarunai negaidīti pieslēdzās senators Graslijs. Aijovieši pateicās par viņa atbalstu Baltijas sabiedrotiem, sevišķi izceļot Latvijas simtgadei veltīto uzrunu ASV kongresam.

Tikšanās ar lietuviešu izcelsmes senatoru Ričardu Durbinu notika 11. martā – Lietuvas Neatkarības atjaunošanas dienā. Saruna bija ļoti sirsnīga un personīga, kurā baltieši no senatora saņēma uzslavas par aktivitāti ASV. Senators Durbins veltīja īpaši sirsnīgus vārdus jauniešiem, kas piedalījās vizītē, priecājoties par viņu politisko aktivitāti. Īpašs bija vizītes nobeigums, kad senators parādīja savas mammas naturalizācijas dokumenta oriģinālu. Viņš stāstīja, ka dokuments viņam ir kā atgādinājums par Amerikas vērtībām, kas viņu motivē atbalstīt Baltijas valstis: “Es esmu šeit jūsu dēļ!” sarunas dalībniekiem atgādināja senators.

Nedēļas norisē notika arī paneļdiskusija par ASV un Baltijas valstu sadarbību jauno tehnoloģiju un digitālo inovāciju jomā. To organizēja pazīstamā domnīca Center for European Policy Analysis. Apvienotā baltiešu komitejas (JBANC) pārstāvji kopā ar vairākām citām organizācijām piedalījās pārrunās arī ar vadītājiem no ASV Ārlietu un Valsts Kases departamentiem par sankciju ieteikumiem Globāla Magņitska cilvēktiesību likumprojektā.

Baltijas Aizstāvības dienu pasākums izdevās, pateicoties labai sadarbībai starp baltiešu organizācijām, tai skaitā Estonian American National Council (EANC), Amerikas latviešu jaunatnes apvienību (ALJA), Amerikas Latviešu apvienību, (ALA), Lithuanian American Community (LAC) un Apvienotai baltiešu komitejai (JBANC). Amerikas Latviešu apvienība izsaka īpašu pateicību Apvienoto baltiešu komitejas (JBANC) stipendiātei  un ALJA kultūras nozares vadītājai Madelēnai Miniatai, kura lieliski tika galā ar organizatoriskiem pasākumiem un enerģiski darbojās, lai viss izdotos!

Lai saņemtu informāciju par iespēju piedalīties līdzīgos pasākumos vai citās baltiešu politiskās aktivitātēs, lūdzam sazināties ar ALA Sabiedrisko attiecību nozares vadītāju Dzintaru Dzilnu (cta@alausa.org). ALA piedāvā pieteikties arī Baltic Call to Action UNIT epastu saņemšanai. Tajos tiek sniegts informatīvs atbalsts baltiešu izcelsmes ASV pilsoņiem, lai informētu savus kongresmeņus par ASV un Baltijas valstu sadarbību (ALA mājaslapā, alausa.org).

Atcerēsimies – ikviena balss ir svarīga, lai ASV valdība turpinātu veiksmīgu sadarbību ar Baltijas valstīm!


Baltic Advocacy Week – Senator Chuck Grassley – 2021. gada 8. martā

 


Baltic Advocacy Week – Senator Dick Durbin – 2021. gada 11. martā

 


Baltic Advocacy Week – U.S. Representative Don Bacon – 2021. gada 12. martā