Amerikas Latviešu apvienība par izmaiņām Augstskolu likumā

12. marts, 2021

Valsts prezidentam Egilam Levitam
Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrnieces kundzei
Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai

Amerikas Latviešu apvienība par izmaiņām Augstskolu likumā

 Vairāk nekā gadu turpinās darbs pie Augstskolu likuma, kas patlaban iegājis finiša taisnē. Saeima to ir pieņēmusi otrajā lasījumā, un priekšā ir pēdējais, trešais lasījums. Pirms gada Amerikas Latviešu apvienība parakstīja aicinājumu Augstskolu likumu veidot ar domu, lai augstākās izglītības sistēma kļūtu atvērtāka, caurspīdīgāka, lai konkursos uz akadēmiskiem amatiem būtu iespēja pieteikties kvalificētiem diasporas locekļiem no visas pasaules. Mūsu mērķis ir, lai Latvijas augstskolās būtu iespēja strādāt vislabākajiem mācībspēkiem, lai studenti saņem vislabāko izglītību un Latvijas augstskolām paveras lielāka iespēja pasaules universitāšu reitingos ieņemt augstāku novērtējumu. Tas noteikti spodrinās arī Latvijas tēlu, jo, dzīvojot ASV,  augstu vērtējam izcilu akadēmisku sistēmu un esam bijuši liecinieki tam, kā tā var vairot valsts labklājību un celt valsts starptautisko reputāciju. Diemžēl pirmajā lasījumā iekļautie un mūsu atbalstītie svarīgie punkti ir izņemti no likumprojekta.

Mēs aicinām pašreizējā likuma redakcijā punktu 28 (1) papildināt ar teikumu, kas apstiprina to, ka Diasporas pārstāvji, kas ir docenti, asociētie profesori, profesori bez PhD grāda valstīs, kur Latvija piešķir dubultpilsonību, tātad no valstīm, kam uzticamies, ir atļauts kandidēt uz akadēmisko amatu, ieskaitot profesora amatu, konkursos Latvijā. Aicinām šo Diasporas pārstāvju zinātnisko kvalifikāciju vērtēt pēc viņu faktiskajiem sasniegumiem, nevis formālas neatbilstības, ko apliecinātu, piemēram, atbilstība Latvijas Zinātnes padomes eksperta kvalifikācijas kritērijiem attiecīgajā zinātnes apakšnozarē. Tāpat mēs aicinām veikt izmaiņas punktā 17 (4),  paredzot, ka arī zinātnes augstskolās rektora un citiem administratīviem amatiem varētu pieteikties Diasporas pārstāvji, kas ir profesori bez PhD grāda ar akadēmiskā darba pieredzi.

Mūsu organizācijas aicina likumdevējus Saeimā Augstskolu likumā inkorporēt Diasporas likumā paustos mērķus.

Mēs aicinām izveidot sistēmu, kur pasniedzēji un zinātnieki, kuri ieguvuši būtisku pieredzi ārzemju augstskolās, tiktu aktīvi piesaistīti mācību un pētniecības darbam vietējās universitātēs.

Mēs aicinām izveidot mērķtiecīgu programmu Latvijas izcelsmes diasporas profesūras aktīvākai iesaistei Latvijas universitātēs. Mēs aicinām nebaidīties no iespējas piesaistīt Latvijas augstskolām izcilus zinātniekus un mācībspēkus, atverot tās godīgai konkurencei! Latvijā ir ļoti daudz gudru, apdāvinātu jauniešu. Esam pārliecināti, ka padarot Latvijas akadēmisko vidi atvērtāku un konkurētspējīgu, jaunieši retāk meklēs Laimes zemi ārpus Latvijas.

 

Cieņā,

Amerikas Latviešu apvienības vārdā,


priekšsēdis Pēteris Blumbergs