ALA un ABK pārstāvji Vašingtonā tiekas ar jauniecelto ASV vēstnieku Latvijā

21. oktobris, 2019

Amerikas Latviešu apvienības un Apvienotās baltiešu komitejas pārstāvji  Vašingtonā tiekas ar jauniecelto ASV vēstnieku Latvijā.

Informāciju sagatavoja Pēteris Blumbergs, ALA priekšsēdis

Par ASV vēstnieku Latvijā kļūs karjeras diplomāts Džons Leslijs Kārvails (John Leslie Carwile). Pirms stāšanās amatā ASV vēstniecībā Latvijā Kārvails bijis diplomātiskās misijas vadītāja vietnieks ASV vēstniecībā Brunejā un Nepālā. Džons Kārvails strādājis arī kā ekonomisko attiecību padomnieks ASV vēstniecībās Itālijā, Irākā un Kanādā.

Pirms došanās uz Rīgu jaunieceltais vēstnieks Valsts departamentā Vašingtonā D.C.  15. oktobrī satikās ar Amerikas baltiešu organizāciju pārstāvjiem. Amerikas Latviešu apvienību tikšanās reizē pārstāvēja priekšsēdis Pēteris Blumbergs un ģenerālsekretāre Marisa Gudrā.

Blumbergs vēstniekam aprakstīja apvienības prioritātes, akcentējot ASV lomu Latvijas drošības stiprināšanā. ALA priekšsēdis uzsvēra abu valstu sadarbības nozīmi militārajā un drošības jomā, aicinot turpināt NATO spēku klātbūtni Ādažu militārajā bāzē, amerikāņu spēku klātbūtni Gaisa spēku aviācijas bāzē Lielvārdē un turpināt attīstīt sadarbību starp Mičiganas Nacionālo gvardi un Latvijas Aizsardzības ministriju.

ALA priekšsēdis atzina, ka Amerikas Latviešu apvienība par savu mērķi drošības jomā izvirzījusi nepieciešamību cīnīties ar pieaugošo Krievijas propogandas un dezinformācijas mašinēriju, aicinot amerikāņus atbalstīt NATO Startēģiskās komunikācijas un izcilības centru (Stratcom) Rīgā.

ALA ģenerālsekretāre Marisa Gudrā vēstniekam aprakstīja ASV latviešu sabiedrības kultūras un izglītības aktivitātes un sasniegumus, uzsverot lielisko sadarbību starp apvienību, Latvijas Kultūras, Izglītības un zinātnes ministrijām.

Vēstnieks Kārvails ļoti atzinīgi novērtēja ceļojumu programmu “Sveika, Latvija” un prakses programmu “Pavadi vasaru Latvijā”.

Marisa Gudrā lūdza arī ASV vēstniecības atbalstu gadījumos, kad latviešu viesmāksliniekiem rodas grūtības ar ieceļošanas vīzu kārtošanu, ko dažkārt kavē adminstratīvi šķēršli.

Tā kā Kārvailam ir liela pieredze ekonomikā, tikšanās dalībnieki pārrunāja arī abu valstu sadarbības iespējas biznesa vidē. Pēteris Blumbergs pastāstīja par apvienības atbalstīto biznesa forumu “Spootlight Latvia” un PBLA rīkoto Pasaules Latviešu ekonomikas un inovāciju forumu (PLEIF). Vēstnieks tika aicināts arī atbalstīt Amerikas Tirdzniecības kameras darbību Latvijā.

Apvienoto Amerikas baltiešu komiteju (JBANC) tikšanās reizē pārstāvēja tās izpilddirektors Karls Altau un Eduards Ozoliņš, kurš gadu pavada JBANC kā praktikants, pateicoties Baltijas -Amerikas Brīvības fonda stipendijai.

Altau vēstnieku informēja par Apvienotās baltiešu komitejas prioritātēm, ieskaitot lobēšanas darbu, lai ASV aizsardzības budžetā tiktu atvēlēti lielāki līdzekļi projektiem Eiropā.

Tikšanās noslēgumā ALA pārstāvji novēlēja vēstniekam Kārvailam turpināt iepriekšējās vēstnieces Nensijas Petitas (Nancy Pettit) sasniegto. Vēstniece Petita Latvijā bija kļuvusi par cienījamu un augstu vērtētu diplomāti, kura Latvijā godam pārstāvēja ASV un tās vērtības.