ALA nosūta vēstuli Saeimai saistībā ar ierosinājumu veikt izmaiņas Satversmes 110. pantā

29. janvāris, 2021
  1. gada 29. janvārī

Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrnieces kundzei

Latvijas 13. Saeimas deputātiem

2020. gada novembrī Latvijas Satversmes tiesa pieņēma lēmumu, kas uzsver – valsts pienākums ir aizsargāt un atbalstīt ikvienu ģimeni, tai skaitā viendzimuma partneru ģimenes. Šis precedents nav jauna ziņa mums, ASV dzīvojošajiem Amerikas un Latvijas pilsoņiem, jo nozīmīgu daļu ASV politikas attiecībā uz viendzimuma pāriem, kas atzina par nelikumīgu aizliegumu pret viendzimuma laulībām, veidoja daudzie ASV Augstākās tiesas lēmumi. Diskriminācija pret LGBT kopienas pārstāvjiem tajos tika novērtēta kā cilvēktiesību pārkāpums.

Amerikāņu vidū šis lēmums saņēma vairākuma pilsoņu atbalstu, tai skaitā no vadošiem konservatīviem politiķiem. Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps atzina, ka viendzimuma pāru tiesības ASV ir atrisināts jautājums (settled issue). Kā zināms, jaunievēlēta valsts prezidenta Džo Baidena administrācijas skatījums šajos jautājumos ir ļoti progresīvs.

Latvija, kuras pilsoņi ir arī daudzi ASV dzīvojošie latvieši, turpina augt un attīstīties kā daļa no modernas, demokrātiskas Rietumu sabiedrības. Mūsuprāt, novecojusi un diskriminējoša attieksme pret LGBT kopienu, nebūs pozitīva ziņa starptautiskajai sabiedrībai. Tas noteikti nepalīdzēs arī piesaistīt nepieciešamās ārzemju investīcijas un bremzēs ekonomisko attīstību, jo, kā zināms, biznesa pasaules cilvēki aktīvi iestājas pret jebkādu diskrimināciju uz rasu vai dzimuma pamata.

Amerikas Latviešu apvienības misija paredz arī “atbalstīt Latvijas valsts centienus būt demokrātiskai, tiesiskai un drošai valstij”. Balstoties uz šīm vērtībām, mēs aicinām Latvijas Saeimas deputātus nebalsot par ierosinājumu veikt izmaiņas Satversmes 110. pantā, nosakot, ka “ģimene ir savienība starp vīrieti un sievieti”.

Mēs aicinām Saeimas deputātus atteikties no šī, mūsuprāt, novecojušā, tuvredzīgā skatījuma, kas nepalīdzēs Latvijas attīstībai. Uzticēsimies Satversmes tiesas lēmumam un uztversim to kā atrisinātu jautājumu!

Amerikas Latviešu apvienības vārdā,

Pēteris Blumbergs, priekšsēdis