Izglītības nozares skolotāju konference

15. novembris, 2024

ASV latviešu skolu skolotāji strādā sestdienās un svētdienas, bieži arī vasaras nometnēs. Viņu darbs ir nenovērtējams naudā vai pateicībās. Tas ir sirds darbs, kas izsaka mīlestību bērniem, savai latviešu sabiedrībai un savai tēvzemei.

ALA Izglītības nozares uzdevums ir atbalstīt latviešu skolas, skolēnus, skolotājus un ģimenes Amerikas savienotajās valstīs. Viens no veidiem, kā atbalsta skolotājus, ir viņiem palīdzēt apgūt jaunas zināšanas, veidot kontaktus, un izjust kopību ar citiem skolotājiem.

2024. gada konference notika Sietlas latviešu centrā, Sietlas latviešu skolas un ALA Izglītības nozares izkārtojumā. Sietlas skolas pārzine Marisa Graudiņa un administratore Sonja Feuerborn rūpējās par naktsmājām, maltītēm un izpriecēm konferences dalībniekem. Izglītības nozares vadītāja Elisa Freimane izveidoja programmu, sarunāja lektorus un bija konferences adminstratore. Konferenci financiāli atbalstīja Amerikas latviešu apvienība un Latviešu valodas aģentūra no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas “Valsts valodas politika un pārvalde.”

Konferences notiek rotējošā kārtībā ASV rajonos, un rietumkrastā konference nebija notikusi kopš pēdējās pirms pandēmijas konferences Losandželosā 2019. gadā. Bija liels dalībnieku skaits no rietumkrasta latviešu skolām, visvairāk no Sietlas skolas, bet bija arī piecas dalībnieces no Ziemeļkalifornijas skolas, dalībnieki no Losandželosas un Oregonas skolām, kā arī no Mežotnes nometnes un Rietumkrasta vasaras vidusskolas ,,Kursas”. No tālākām skolām bija dalībnieki no Mineapoles, Čikāgas, Indianapoles un Bostonas skolām un Gaŗezera vasaras vidusskolas. Piedalījās arī trīs Kanādas latviešu skolu skolotājas no Toronto latviešu sestdienas skolas, Otavas latviešu skolas un Montrealas latviešu skolas. Konferencē piedalījas 34 dalībnieki.

Konferences gaitas sākās piektdien, 18. oktobrī ar ekskursijām Sietlas pilsētā. Skolotājiem bija iespējams apciemot Vašingtonas universitātes Baltiešu programmu, tiekoties ar Dr. Gunti Šmidchenu un lektori Dr. Līgu Miklaševiču. Dalībnieki klausījās paskaidrojumu par programmas piedāvājumiem un satika arī citus skandināvu valodas un kultūras lektorus. Bija interesanti uzzināt kā baltiešu programma ir paplašināta, kā izveidotas saites ar citām universitātēm un citām mācību programmām. Tā saista daudz plašāku ļaužu pulku kā vien tos, kam ir baltiešu ģimenes saites. Pēc viesošanās universitātē dalībnieki devās uz Sietlas pilsētas centru apskatīties pazīstamās tūrisma vietas.

Piektdienas vakarā dalībniekiem piedāvāja gardas vakariņas latviešu centrā, kam sekoja Sietlas skolas rīkotais Oktoberfest, kurā piedalījās daudzas vietējās ģimenes un labvēļi. Centra galvenā zāle bija pārveidota par Dienvidvācijas novadu ar krāšņiem baloniem, vācu ēdieniem, alu, mūziku un nodarbībām.  Skolas labvēļi varēja nopirkt kausus ar skolas uzrakstu, ar samaksu atbalstot skolas darbību.

Sestdiena bija konferences lielā darba diena. Tā sākās ar reģistrāciju un brokastīm. Pēc konferences ievada vārdiem sākās pirmais no pieciem darba posmiem, kas katrs bija sadalīts divās daļās. Katrs darba posms sākās ar lektoru īsajām, informatīvajām lekcijām par zināmu tematu. Pēc tam otrajā daļā skolotāji sadalījās pa grupām, sekojot lektoram, kas viņu intereses visvairāk uzrunāja. Tādā veidā visi dalībnieki bija informēti par tiem pašiem tematiem, bet tomēr katrs varēja pamatīgāk mācīties par to, kas viņam visvairāk vajadzīgs.

Konferences lektori piedalījās gan klātienē, gan Zoom platformā. Pirmās lekcijas un darba grupas vadīja Daiga Cera no Vašingtonas DC, kas piedalījās Zoom, un Dr. Astrīda Kaugars no Milvokiem. Daiga Cera deva praktiskus padomus lasīšanas nodarbībām, balstoties uz pētījumiem ESL, jeb English as a Second Language, darbā ar skolēniem. Dr. Kaugars skaidroja par skolēnu garīgo veselību un tā ietekmi uz darbu latviešu skolu stundās. 

Ja dienu iesākot konferences dalībnieki bija nedaudz klusi un atturīgi, viņi jau otrajā darba posmā bija daudz runīgāki. Vispirms bija pārrunas mazās grupās par latviešu valodas lietošanas jautājumiem skolas saimē, skolas tagadnē un nākotnē. Pēc tam dalībnieki sagaidīja viesu Ingu Sindi, kas no Vācijas piedalījās konferencē Zoom platformā. Inga Sindi ir grāmatas Mamma saka ābols, Papa saka Apfel autore, kā arī viena no jaunā raidieraksta Vārti veidotājām. Gan grāmata, gan raidieraksts apraksta latviešu valodas apguvi diasporas ģimenēs, intervē ekspertus un meklē idejas un metodes kā ģimenes atbalstīt. Pēc lektores uzrunas dalībniekiem bija iespējams uzdot jautājumus. ASV skolu pārstāvji no Izglītības nozares saņēma Sindi grāmatu, ko pārvest mājās un dalīties ar skolas saimi. ALA Izglītības nozare ir atbalstījusi Vārti raidierakstu ar piešķīrumu darba uzsākšanai.

Trešajā darba posmā Dr. Kaugars vadīja pārrunas par stratēģijām skolas stundas vadot, kalpojot gan bērniem ar uzvedības grūtībām, bet reizē palīdzot arī citiem skolēniem. Lektore Dace Copeland no Kalamazū dalījās ar ALA Izglītības nozares jaunāko izdevumu, mācību grāmatas Dārzu ielas bērnu atjaunojumu. Mācību grāmata ir iecienīta, sen izdota ALA lasāmgrāmata ar darbu burtnīcu, ko izmanto daudzās skolās, bet kura vairs nav pērkama. Atjaunojums izmanto lielo daļu tekstu, tos padarot laikmetīgākus, pieliekot vingrinājumus dažādu līmeņu valodas pratējiem, un piedāvājot padomus un stundu nodarbības skolotājiem. Dace Copeland ir šī projekta autore. 

Pēc pusdienām dalībnieki ņujorkietes, Intas Šķiņķes vadībā spēlēja dažādas iepazīšanās un izprieces spēles, lai izkustētos un atcerētos, ka laiks pavadīts latviešu skolā ir arī prieks. Izsmējušies un izskrējušies dalībnieki piedalījās nākamajā darba posmā, kur bija pārrunas par sadarbību pieaugušo starpā ar lektori Intu Šķiņķi, vai sesija par ALA Izglītības nozares Vadlīniju un materiālu projektu ar Elisu Freimani. Pie viena dalībnieki noklausījās ziņas par jaunākiem Izglītības nozares projektiem, kas cenšas skolotāju darbu padarīt noteiktāku, un pie reizes vienkāršāku. Izglītības nozare apkopo materiālus, kā arī rada jaunus materiālus, kas tieši mērķēti diasporas skolu vajadzībām. Sadaloties pēc interesēm, Vadlīniju un materiālu projekta grupa noskatījās video ierakstu, ko bija sagatavojušas literatūras materiālu darba grupa, kas paskaidroja jaunumus pieejā un saturā skolēniem 6.-8. klases literatūras stundās. Grupa arī mācījās kā lietot Google Classroom materiālu pieejai un par to, kā projekts ALA vadlīnijas padarīs vieglāk izmantojamas. Paskaidroja vajadzību kalpot skolēniem ar mazāk valodas zināšanu, un kā darbs pie projekta rit uz priekšu. Intas Šķiņķes grupa iztirzāja sadarbības un saticības jautājumus starp skolotājiem, vecākiem, vecāku padomēm, un pārrunāja pozitīvus veidus kā sarunas noturēt, kā arī veidus, ka piesaistīt skolas pulkā vecvecākus, jauniešus un skolas absolventus.

Īsās uzrunās ar nosaukumu ,,Rādi un stāsti” uzstājās Sietlas latviešu skola, Toronto latviešu biedrības sestdienas skola, Rietumkrasta vasaras vidusskola Kursa un Gaŗezera vasaras vidusskola. ,,Rādi un stāsti” ir izdevība skolām pastāstīt par sevi un par kādu veiksmes stāstu savas skolas darbā.

Kopīgās nodarbības par folkloras lomu latviešu skolās bija divās daļās. Dr. Guntis Šmidchens stāstīja par dzīvo folkloru, un par skolēnu iesaistīšanu pasaku un teiku pasaulē. Pēc tam skolotāji grupās sacentās iepildīt skolas svētku kalendāru ar radošām idejām tām skolas dienām, kad svinām Valstssvētkus, Ziemassvēktus, Draudzīgo aicinājumu, pavasara un rudens gadskārta svētkus. Rezultāti būs pieejami tabulā ar idejām nodarbībām un sarīkojumiem.

Sestdienas vakars noslēdzās tuvajā restaurāna, kur skolotājus cienāja ar dažādām uzkodēm, picām un saldumiem. Bija iespēja aprunāties, pasmieties un labāk iepazīties.

Svētdienas rītā pēc sātīgām brokastīm notika pēdējais, piektais, darba posms, kur bija trīs grupu izvēles.  Lektore Daiga Cera piedāvāja padomus rakstītmācīšanas nodarbībām dažādiem vecumiem, Dace Copeland vadījā pārrunas par ALA vadlīnijām un nepieciešamajiem materiāliem, bet ALA Izglītojošo ceļojumu vadītāja Līga Ejupa vadīja sarunu par nākamā gada ,,Sveika, Latvija!” ceļojumiem.

Skolotājiem bija iespējams pēc izvēles piedalīties Sietlas latviešu draudzes dievkalpojumā, vai kopīgā nodarbībā Intas Šķiņķes vadībā. Nodarbībā skolotāji bija sadalīti grupās, kam radošā veidā bija jāizveido motivējoši saukļi, dziesmas un nodarbības, lai iedvesmotu citus skolotājus ar to, ko konferencē bija apguvuši. Nodarbība bija gan jautra, gan pati iedvesmojoša, jo šīs pašas spēles var izmantot arī skolas stundās mācību vielu atkārtojot.

Konferences noslēgumā ALA Izglītības nozares vadītāja izteica pateicības lektoriem un rīkotājiem no Sietlas skolas Marisai Graudiņai un Sonjai Feuerborn, saimniecei Andrea Drougas, lektorēm, kas bija klātienē, Dacei Copeland, Dr. Astrīdai Kaugars un Intai Šķiņķei. Pirms atvadām konferences saimniece Andrea Drougas piedāvāja pusdienas, un skolotāji vēl ilgi pasēdēja kopā, daloties labas domas un vēlējumus viens otram.

Daudz ko var padarīt katram savā druvā strādājot, tomēr reizes, kad sanāk kopā, dalās domas, idejas, rūpes un veiksmes, ir tie brīži, kas dod spēku darbu turpināt, to attīstīt un kuplināt. ALA Izglītības nozares skolotāju konferences reiz gadā pulcina skolotājus, lai kopībā izjustu spēku, un lai dalībnieki atcerētos, ka viņu darbs ir svēta dāvana latviešu bērniem ASV.

Elisa Freimane
ALA Izglītības nozares vadītāja